STATUT

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO „LOKOMOTYWA”

W BYDGOSZCZY

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Przedszkole Niepubliczne „Lokomotywa” w Bydgoszczy, zwane dalej

„ przedszkolem” jest przedszkolem niepublicznym.

  1. Przedszkole Niepubliczne „Lokomotywa” działa na podstawie:
  • ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.
  • wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez

Miasto Bydgoszcz pod numerem 34/2013, – niniejszego statutu.

  1. Siedziba przedszkola znajduje się w Bydgoszczy 85-675, przy ul. Dwernickiego 4.
  1. Organem prowadzącym przedszkole jest Firma PRO-MUZ Sylwia Chojnacka – Murowaniec ul. Gawronia 9, 86-005 Białe Błota.
  1. Nadzór pedagogiczny nad Przedszkolem Niepublicznym Lokomotywa sprawuje Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

7. Ustalona nazwa przedszkola jest używana w pełnym brzmieniu:

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE LOKOMOTYWA

§ 2.

Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa bez bliższego określenia o:

  1. przedszkolu – należy przez to rozumieć Przedszkole Niepubliczne Lokomotywa w Bydgoszczy,
  2. statucie – należy przez to rozumieć Statut Przedszkola Niepublicznego Lokomotywa w Bydgoszczy,
  3. nauczycielu – należy przez to rozumieć każdego pracownika pedagogicznego przedszkola,
  4. rodzicach – należy przez to rozumieć prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
  5. firma – należy przez to rozumieć PRO-MUZ Sylwia Chojnacka – Murowaniec ul. Gawronia 9, 86-005 Białe Błota.

Rozdział II Cele i zadania przedszkola oraz sposób ich realizacji

§ 3

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
  1. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.
  1. Zadania przedszkola:
  1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
  2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
  3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
  4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
  5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
  6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
  7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
  8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.
  9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
  10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
  11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
  12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
  13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
  14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
  15. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
  16. Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury najbliższego otoczenia, podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej.
  17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.
  18. udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  19. organizowanie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
  1. Przedszkole realizuje cele i zadania poprzez:
    1. Organizację oddziałów przedszkolnych dla dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem indywidualnych wniosków rodziców, oraz predyspozycji rozwojowych dziecka.
    2. Dostosowanie metod i form pracy do potrzeb i możliwości indywidualnych dziecka oraz wszystkich obszarów edukacyjnych zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
    3. Stosowanie otwartych form pracy, umożliwiających dziecku wybór miejsca i rodzaj aktywności.
    4. Indywidualizację tempa pracy dydaktyczno-wychowawczej.

4.5.W okresie czasowego zawieszenia zajęć w przedszkolu realizacja zadań odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

§ 4

  1. W przedszkolu organizowane jest kształcenie, wychowanie i opieka dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Decyzję o przyjęciu dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności podejmuje dyrektor przedszkola.
  2. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dzieciom w przedszkolu jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formie:
    1. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych,

logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,

  1. porad i konsultacji,
  2. zajęć rozwijających uzdolnienia.
  3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu organizuje dyrektor niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia lub opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalistyczne, bądź po uzyskaniu od nauczycieli, wychowawców i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem, informacji o rozpoznaniu indywidualnej potrzeby dziecka i konieczności udzielenia mu pomocy.
  4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu polega na wspieraniu rodziców oraz nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci.
  5. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają wychowankowi nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w przedszkolu zgodnie z zadania określonymi dla udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla poszczególnych stanowisk.
  6. W celu realizacji powyższych zadań działa powołany przez dyrektora zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  7. W skład zespołu wchodzi dyrektor ds. pedagogicznych, specjaliści zatrudnieni w przedszkolu (nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, psycholog, logopeda) oraz wychowawcy z grupy danego dziecka.
  8. Zespół przygotowuje Indywidualne Programy Edukacyjno – Terapeutyczne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz Karty Indywidualnych Potrzeb dla dzieci ze stwierdzonymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  9. Powołany zespół nadzoruje pracę terapeutyczną z dzieckiem. Prace zespołu są dostępne dla rodziców dziecka.
  10. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana jest w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem. Objęcie dziecka zajęciami specjalistycznymi, rewalidacyjnymi, wczesnym wspomaganiem rozwoju, nauczaniem indywidualnym oraz uczęszczanie dziecka do oddziału integracyjnego wymaga zgody rodziców.
  11. W przedszkolu, na wniosek rodziców, organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

Rozdział III

Organy przedszkola i ich szczegółowe kompetencje.

§ 5

Organami przedszkola są:

  1. Dyrektor przedszkola
  2. Dyrektor ds. pedagogicznych
  3. Rada Pedagogiczna

§ 6

Dyrektor przedszkola: 1. Kieruje bieżącą działalnością placówki, jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych.

  1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola decyduje o realizowaniu czynności organów przedszkola przy pomocy środków porozumiewania się na odległość.
  2. Reprezentuje przedszkole na zewnątrz.
  3. Jest kierownikiem zakładu pracy i pracodawcą zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i innych pracowników nie będących nauczycielami.
  4. Prowadzi nadzór pedagogiczny, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych.
  5. Kontroluje, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, realizację podstawy programowej oraz przestrzeganie statutu przedszkola i respektowanie praw dziecka przez wszystkich pracowników przedszkola.
  6. Inspiruje i wspomaga nauczycieli w tworzeniu przez nich wysokiej jakości pracy placówki i podejmowaniu nowatorstwa .
  7. Planuje, organizuje i kontroluje, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, działalność wychowawczo – dydaktyczną i opiekuńczą placówki zgodną z przepisami prawa.
  8. Zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym.
  9. Obserwuje, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej przedszkola.
  10. Przekazuje, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, informacje na temat prowadzonego nadzoru pedagogicznego radzie pedagogicznej.
  11. Gromadzi, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, informacje o pracy nauczycieli w celu dokonania oceny ich pracy.
  12. Przewodniczy, przy współudziale dyrektora do spraw pedagogicznych, radzie pedagogicznej i realizuje jej uchwały, wstrzymuje niezgodne z przepisami prawa i powiadamia o tym stosowne organy.
  13. Koordynuje opiekę nad dziećmi, tworzy optymalne warunki do ich rozwoju.
  14. Dysponuje środkami finansowymi przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie.
  15. Organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę przedszkola.

17.Współpracuje z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi. 18. Kieruje polityką kadrową przedszkola, zatrudniana i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola.

19. Wymierza kary porządkowe pracownikom zgodnie z odrębnymi przepisami. 20. Zapewnienia pracownikom właściwe warunki pracy zgodnie z przepisami kodeksu pracy, bhp i ppoż.

  1. Koordynuje współdziałania organów przedszkola, zapewnia im warunki do swobodnego działania zgodnie z prawem oraz wymianę informacji między nimi.
  2. Właściwe prowadzi i przechowuje dokumentację przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz finansową.

§ 7

Dyrektor do spraw pedagogicznych:

  1. Opracowuje dokumentację pedagogiczną do zatwierdzenia przez dyrektora.
  2. Ustala organizację pracy przedszkola oraz tygodniowy rozkład dnia.
  3. Sprawuje nadzór pedagogiczny w stosunku do zatrudnionych nauczycieli, monitoruje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole.
  4. Dopuszcza do użytku program wychowania przedszkolnego na wniosek nauczycieli.
  5. Kieruje – jako przewodniczący – pracami rady pedagogicznej.
  6. Przedstawia radzie pedagogicznej przedszkola, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
  7. Opracowuje, we współpracy z radą pedagogiczną, roczny plan pracy wychowawczo- dydaktyczno- opiekuńczej na dany rok szkolny.
  8. Wykonuje inne zadania powierzone przez Dyrektora.
  9. Reprezentuje placówkę na zewnątrz, w granicach udzielonego pełnomocnictwa.

§ 8

1. Rada Pedagogiczna jest organem kolegialnym w zakresie realizacji statutowych zadań przedszkola dotyczących wychowania, opieki i nauczania. 2. W skład rady pedagogicznej wchodzi dyrektor, dyrektor do spraw pedagogicznych i nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu.

  1. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor lub dyrektor ds. pedagogicznych przedszkola.
  2. Rada pedagogiczna działa na podstawie uchwalonego regulaminu, który określa jej zasady pracy i działalność.
  1. Udział w zebraniach rady pedagogicznej jest obowiązkowy.
  2. Zarządzenie w sprawie terminu zebrania rady pedagogicznej musi być podane do wiadomości najpóźniej tydzień przed jej posiedzeniem.
  3. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane, a czas złożenia protokołu do podpisu wynosi 7 dni.
  4. Rada pedagogiczna wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.
  5. Dyrektor może wstrzymać wykonanie uchwały rady pedagogicznej, jeśli jest ona niezgodna z prawem i niezwłocznie powiadamia o tym organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny. 9. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

9.1. Przygotowanie projektu statutu przedszkola oraz przedstawienie propozycji jego zmian organowi prowadzącemu. 9.2. Opracowanie koncepcji rozwoju placówki, rocznych planów pracy.

  1. Uchwalenie regulaminu pracy rady pedagogicznej.
  2. Ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli.
  3. 5.Podejmowanie uchwał dotyczących spraw wychowawczych w odniesieniu do dzieci sprawiających problemy wychowawcze.

9.7. Podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia dziecka z listy zgodnie z zapisami niniejszego statutu.

§ 9

  1. Koordynatorem współdziałania poszczególnych organów jest dyrektor, który zapewnia każdemu z organów możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji i umożliwia bieżącą wymianę informacji.
  2. Wszelkie spory między organami przedszkola rozstrzyga dyrektor, uwzględniając zakresy kompetencji tych organów.
  3. Dyrektor, dyrektor ds. pedagogicznych oraz nauczyciele powinni dążyć do polubownego załatwienia sporów w toku. Między organami przedszkola ustala się następujący tryb rozwiązywania sporów:
    1. indywidualne rozmowy,
    2. nadzwyczajne posiedzenia Rady Pedagogicznej zwołanej na wniosek dyrektora lub dyrektora ds. pedagogicznych,
    3. mediacji w tym z udziałem organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
  4. Ewentualne spory z rodzicami należy rozwiązywać poprzez:
    1. indywidualną rozmowę nauczyciela z rodzicami,
    2. indywidualną rozmowę nauczyciela z rodzicami w obecności

dyrektora lub dyrektora ds. pedagogicznych,

  1. indywidualną rozmowę dyrektora lub dyrektora ds. pedagogicznych z rodzicami.

Rozdział IV Organizacja przedszkola

§ 10.

  1. Organizacja przedszkola dostosowana jest do:
    1. Ilości dzieci zgłoszonych na dany rok szkolny, co warunkuje liczbę oddziałów, rodzaj i czas ich pracy.
    2. Wymagań podstawy programowej wychowania przedszkolnego i wybranych na jej podstawie programów wychowania przedszkolnego.
  2. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola:
    1. Organizację pracy przedszkola, w tym zajęć rewalidacyjnych i wychowawczych, organizuje się z uwzględnieniem specyfiki nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
    2. Nauczyciele pozostają do dyspozycji rodziców w swoich godzinach pracy, a dyrektor w godzinach 7:00-17:00.
    3. Nauczyciele do kontaktu z rodzicami używają aplikacji INSO, strony internetowej przedszkola, poczty elektronicznej, a w razie potrzeby kontaktują się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci również telefonicznie.
    4. Informacje i zadania przekazywane są wychowankom za pośrednictwem rodziców/opiekunów prawnych.
    5. Przekazywane treści muszą być zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego i dostosowane do specyfiki pracy zdalnej i możliwości dzieci.

§ 11

  1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień.
  2. Liczba wychowanków w oddziale nie może przekraczać 28 dzieci (3-4 latki oraz 5-6 latki) i 18 dzieci (2,5-3latki).
  1. W okresie wakacyjnym, w przypadku dużej absencji dzieci lub absencji chorobowej nauczyciela, a także w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola, dopuszczalne jest tworzenie innego składu grup przedszkolnych.

§ 12

1.Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w przedszkolu w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego i programy nauczania uwzględniające wymagania podstawy programowej wychowania przedszkolnego dopuszczone do użytku przez Dyrektora, program rozwoju placówki oraz własne programy nauczycieli zatwierdzone przez radę pedagogiczną.

  1. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
  1. Podstawową formą pracy są zajęcia i zabawy edukacyjne i opiekuńcze prowadzone w systemie grupowym, zespołowym i indywidualnym.
  1. Czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych z dziećmi, również zajęć dodatkowych, w szczególności zajęć umuzykalniających i nauki języka obcego, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych wychowanków i wynosić:
  • około 15 minut dla dzieci 3 i 4 letnich,
  • około 30 minut dla dzieci 5 i 6 letnich.

§ 13

1.Organizację stałych, obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych określa ramowy rozkład dnia, który obejmuje: dzienny czas pracy poszczególnych oddziałów i pory posiłków.

  1. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
  1. Rozkład dnia, w razie potrzeby może być zmieniony.

§14

1.Rok szkolny w przedszkolu rozpoczyna się 01 września a kończy 31 sierpnia następnego roku.

  1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny w dni robocze, z wyjątkiem dwutygodniowej przerwy w okresie wakacji, oraz dodatkowych dni wolnych ustalonych przez dyrektora i podanych do wiadomości w miesiącu rozpoczynającym rok szkolny.
  1. Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola:
    1. Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godzinach 6:45 do 8: 30 i odbierają dzieci do godziny 17:00
    2. Rodzice osobiście przekazują i odbierają dziecko od nauczyciela lub innego pracownika przedszkola.
    3. Rodzice mogą upoważnić inne osoby do odbierania dziecka z przedszkola. Upoważnienie może być stałe lub jednorazowe i ma formę pisemną.
    4. Do przedszkola powinny przychodzić tylko zdrowe dzieci. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
    5. Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci określa procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.

§ 15

1.W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola realizacja zadań nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod porozumiewania się na odległość.

2. Wszyscy pracownicy przedszkola, a nauczyciele w szczególności, zobowiązani są do zapewnienia wychowankom bezpieczeństwa w sieci.

§ 16

1.Placówka zapewnia dzieciom zapisanym do oddziałów przedszkolnych uczestnictwo w zajęciach dodatkowych, w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości dzieci oraz oczekiwań rodziców.

  1. Ofertę zajęć dodatkowych i ich odpłatność, czas trwania oraz tygodniowy plan zajęć ustala i przedstawia do wiadomości rodziców dyrektor przedszkola.
  1. Zajęcia dodatkowe prowadzą instruktorzy/nauczyciele spełniający wymagania co do prowadzenia powyższych działań z dziećmi.

Są oni odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo oraz przebieg zajęć.

  1. Zajęcia dodatkowe są dobrowolne.

§ 17

  1. Przedszkole współpracuje z innymi instytucjami oświatowymi w Polsce takimi jak, m.in.: przedszkola, szkoły podstawowe, uczelnie wyższe, dając możliwość wymiany doświadczeń zawodowych oraz tworząc bazę ćwiczeniową dla studentów kierunków pedagogicznych oraz uwzględniając wolontariat jako formę praktyk pedagogicznych.
  2. Przedszkole może współpracować z innymi instytucjami lokalnymi w celu organizowania działań mających na celu integrację społeczności lokalnej oraz usługowymi placówkami kulturalno-oświatowymi w celu realizacji bogatej gamy dodatkowych form edukacyjno-kulturalnych.

§ 18

  1. Dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący wynosi 10 godzin tj. od godziny 7 – 17.
  2. Każde dziecko przebywając w przedszkolu ma prawo do korzystania z trzech posiłków w ciągu dnia za pełną odpłatnością stawki żywieniowej: 2.1.Wysokość stawki żywieniowej ustala organ prowadzący.

§ 19

Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w przedszkolu oraz w czasie zajęć poza przedszkolem.

  1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi w czasie pobytu dzieci w przedszkolu oraz w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole poza terenem przedszkola zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.
  2. Do realizacji celów statutowych przedszkola placówka posiada:
    • trzy sale do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w części parterowej budynku,
    • dwie toalety dla dzieci i jedna dla personelu,
    • szatnię dla dzieci,

-zaplecze kuchenne,

  1. pomieszczenie administracyjne, pomieszczenia socjalne i gabinet do pracy indywidualnej.
  2. Każdy oddział przedszkolny jest powierzony jest opiece nauczyciela z kwalifikacjami określonymi przez ministra właściwego ds. oświaty. 4. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując metody i sposoby oddziaływań, do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiskowych, z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych.
  1. Za opiekę nad dziećmi odpowiedzialni są dyrektor oraz wszyscy pracownicy przedszkola, a w szczególności nauczyciele przydzieleni do danego oddziału.
  2. Bezpośrednią opiekę na dziećmi w trakcie ich całego pobytu w przedszkolu sprawują nauczyciele. Nauczyciel może opuścić grupę w wyjątkowych, nagłych sytuacjach tylko wtedy, gdy zapewni opiekę nad dziećmi upoważnionego pracownika, wyznaczonego przez dyrektora przedszkola.
  3. Nauczyciel oddziału odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci od chwili wprowadzenia dziecka do sali zajęć.
  4. Nauczyciel realizuje dzienny rozkład zajęć, zgodny z zasadami higieny psychicznej, uwzględniając równomierne rozłożenie zajęć w ciągu dnia oraz różnorodność tych zajęć, w tym pobyt w ogrodzie przedszkolnym lub na spacerze.
  5. Nauczyciel opuszcza oddział dzieci wyłącznie w chwili przyjścia drugiego nauczyciela, informując go o sprawach i wydarzeniach dotyczących wychowanków.
  6. Wycieczki i spacery poza terenem przedszkola odbywają się przy wzmożonych zasadach bezpieczeństwa oraz przy udziale odpowiedniej liczby dorosłych opiekunów, zgodnie z Regulaminem spacerów i wycieczek obowiązującym w przedszkolu.
  7. W trakcie zajęć poza terenem przedszkola opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z osobą pomagającą, którą może być inny pracownik przedszkola lub, za zgodą dyrektora przedszkola, rodzic.
  8. Osobą uprawnioną (kierownikiem wycieczki) do prowadzenia wycieczki dydaktycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej (spaceru) jest nauczyciel.
  9. Każda wycieczka jest organizowana zgodnie z Regulaminem wycieczek obowiązującym w przedszkolu.
  10. Każdorazowo, bezpośrednio przed wycieczką, Regulamin omawiany jest z dziećmi w niej uczestniczącymi.
  11. Każdy wycieczka musi być zgłoszona dyrektorowi przedszkola na druku „Karta wycieczki”, każdy spacer w rejestrze wyjść celem zatwierdzenia tej formy pracy.
  12. W trakcie wyjść dzieci poza teren przedszkola nauczyciel zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i zapoznawania z nimi dzieci przed wyjściem w teren.
  13. Dzieci maja możliwość codziennego korzystania z przedszkolnego placu zabaw, z wyjątkiem dni, w które: temperatura spada poniżej 10 stopni C, pada silny deszcz, wieje porywisty watr, zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy oraz w innych okolicznościach zagrażających zdrowiu lub życiu dzieci.
  14. Zasady przebywania i zachowania bezpieczeństwa na placu zabaw określa odrębny regulamin.
  15. Przed każdym wyjściem do ogrodu przedszkolnego teren musi być sprawdzony przez nauczyciela lub innego pracownika przedszkola.
  16. 20. Jeśli miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, lub stan znajdujących się na nim urządzeń technicznych może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci, nauczyciel obowiązany jest nie dopuścić do zajęć lub przerwać je wyprowadzając dzieci z miejsca zagrożenia oraz powiadomić o tym niezwłocznie dyrektora przedszkola.
  1. Dyrektor raz w roku dokonuje kontroli całego obiektu i terenu wokół niego pod kątem bezpieczeństwa. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół.
  2. Rodzice każdorazowo udzielają zgody na udział dziecka w wycieczce autokarowej i zapoznają się z programem wycieczki. Szczegółowe przepisy dotyczące wycieczek znajdują się w Regulaminie wycieczek.
  3. Nauczyciel jest zobowiązany sprawdzać stan liczbowy dzieci przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu (w czasie zwiedzania, przejazdu oraz dotarciu do punktu docelowego).
  4. Na zajęciach dodatkowych za zdrowie i bezpieczeństwo dziecka odpowiada nauczyciel prowadzący te zajęcia od chwili zabrania dzieci z sali zajęć do momentu przekazania dzieci nauczycielowi grupy.
  5. W przypadkach nagłych wszystkie działania pracowników przedszkola, bez względu na zakres ich czynności służbowych, w pierwszej kolejności kierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
  6. Nauczyciel zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy dziecku w sytuacji, gdy jest ona niezbędna. Ma on obowiązek powiadomienia Dyrektora przedszkola o zaistniałym wypadku lub zaobserwowanych niepokojących symptomach zachowania dziecka.
  7. W sytuacjach nagłych, gdy występuje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka, nauczyciel ma obowiązek niezwłocznego wezwania pogotowia ratunkowego i powiadomienia o tym fakcie rodziców/prawnych opiekunów dziecka oraz dyrektora przedszkola. Jeżeli rodzic nie zjawia się, z dzieckiem do szpitala jedzie wyznaczony przez dyrektora nauczyciel i czeka do momentu pojawienia się rodzica.
  8. Dyrektor jest zobowiązany powiadomić o wypadku ciężkim, śmiertelnym i zbiorowym niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty, a w przypadku zbiorowego zatrucia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
  9. Nauczyciel ani żaden z pracowników przedszkola nie może stosować wobec wychowanków żadnych środków farmakologicznych oraz zabiegów lekarskich poza udzieleniem pomocy w nagłych wypadkach.
  10. W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia dziecka nauczyciel ma obowiązek, informując wcześniej Dyrektora, powiadomienia rodziców dziecka, a rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
  11. Przedszkole nie zabezpiecza dzieciom pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. W przypadku zauważenia objawów choroby zakaźnej nauczyciel niezwłocznie powiadamia o tym fakcie rodziców dziecka wzywając ich do natychmiastowego odebrania dziecka z przedszkola oraz dyrektora przedszkola.
  12. W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do powiadomienia o tym nauczycielki lub dyrektora placówki.
  13. Nauczyciel jest zobowiązany każdorazowo przed wycieczką autokarową sprawdzić, czy wszyscy wychowankowie są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków i powiadomić o tym dyrektora przedszkola.
  14. Nauczyciel zwraca uwagę na osoby postronne przebywające na terenie przedszkola, w razie potrzeby prosi o podanie celu pobytu na terenie przedszkola i informuje Dyrektora o fakcie przebywania osób postronnych.
  15. Informacji dotyczących dziecka udzielają wyłącznie rodzicom nauczyciele danego oddziału. Pracownicy administracji i obsługi nie mają prawa udzielania informacji o dziecku.

Rozdział 5 Nauczyciele i inni pracownicy Przedszkola

§ 20

  1. W Przedszkolu zatrudnia się nauczycieli z kwalifikacjami określonymi przez ministra właściwego ds. oświaty oraz pracowników administracji i obsługi.
  2. Pracownicy zatrudnieni w przedszkolu są pracownikami Firmy.
  3. Czynności ze stosunku pracy wobec pracowników przedszkola wykonuje organ prowadzący.

§ 21

Nauczyciel – prawa i obowiązki

Nauczyciel:

  1. Planuje i prowadzi pracę wychowawczo- dydaktyczno i opiekuńczą zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, wybranym programem wychowania przedszkolnego oraz potrzebami rozwojowymi dzieci, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece wychowanków, opracowuje na każde półrocze sprawozdania ze swojej działalności opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznej i wnioski do dalszej pracy.
  2. Organizuje proces dydaktyczno – wychowawczy tak, aby umożliwiał nabywanie różnorodnych doświadczeń i zapewniał dziecku wolność wyboru aktywności.
  3. Zapewnia niezależny i twórczy charakter zabawy, jako główną aktywność dziecka.
  4. Prowadzi działania prozdrowotne, promujące zdrowy styl życia.
  5. Wspiera rozwój psychofizyczny dziecka, jego zdolności i zainteresowania.
  6. Doskonali swoje kompetencje zawodowe.
  7. Nauczyciel ma prawo do:
  1. wyboru programu wychowania przedszkolnego,
  2. tworzenia i realizacji program własnych i projektów edukacyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego,
  3. korzystania w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora oraz rady pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych.
  4. dokształcania i doskonalenia zawodowego,
  5. realizacji ścieżki awansu zawodowego,
  6. ochrony zdrowia,
  7. korzystania z literatury, pomocy dydaktycznych dostępnych w placówce.
  1. Do podstawowych obowiązków nauczyciela należy:
  1. rzetelna realizacja opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej funkcji przedszkola oraz dążenie do pełni rozwoju wychowanka i własnego w oparciu o plan pracy przedszkola,
  2. doskonalenie własnego warsztatu pracy i umiejętności dydaktycznych oraz podnoszenie wiedzy merytorycznej,
  3. miesięczne planowanie i prowadzenie pracy wychowawczo-

dydaktycznej w formie określonej przez dyrektora,

  1. codzienne prowadzenie zajęć zgodnie z ramowym rozkładem dnia oraz warunkami i sposobem realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i planem miesięcznym ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań, potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci,
  2. regularne rejestrowanie pracy wychowawczo- dydaktycznej w dzienniku zajęć,
  3. prowadzenie obserwacji pedagogicznych w celu poznania możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji, 8.7. przygotowanie rodzicom dziecka objętego rocznym, obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, na podstawie diagnozy przedszkolnej, informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, którą wydaje się w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny w którym dziecko ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej,
  1. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom w trakcie bieżącej pracy edukacyjnej,
  2. współpraca ze specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu w zakresie ustalonych działań związanych z pomocą psychologicznopedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem,
  3. 10.współpraca ze specjalistami poradni psychologiczno-pedagogicznej do której kierowane jest dziecko, oraz innymi świadczącymi opiekę zdrowotną,
  1. realizacja zaleceń dyrektora i osób kontrolujących,
  2. czynny udział w pracach rady pedagogicznej, realizacja jej uchwał i postanowień,
  3. inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturowym lub rekreacyjno – sportowym,
  4. realizacja innych zadań zleconych przez dyrektora przedszkola, a wynikających z bieżącej działalności placówki,
  5. monitoring miejsca przebywania dzieci (sale zajęć, szatnia, łazienka, plac zabaw) oraz sprzętu, pomocy i innych narzędzi – każdorazowe zgłaszanie dyrektorowi potencjalnego zagrożenia,
  6. udzielenie natychmiastowej pomocy dziecku w sytuacji, gdy ta pomoc jest niezbędna, powiadomienie dyrektora oraz rodziców o zaistniałym wypadku lub zaobserwowanych niepokojących symptomach np. podwyższona temperatura.
  1. Nauczyciel w trosce o jednolite oddziaływanie wychowawcze:
  1. systematycznie informuje rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu,
  2. zapoznaje rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włącza ich do kształtowania u dziecka określonych tam wiadomości i umiejętności,
  3. informuje rodziców o sukcesach i kłopotach ich dziecka, a także włącza ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dziecka i łagodzenia trudności, na jakie natrafia (w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola przekaz informacji o postępach może odbywać się drogą telefoniczną (regularnie i terminowo) z zachowaniem zasady poufności),
  1. Nauczyciel współdziała z rodzicami poprzez następujące formy:
  1. kontakty indywidualne (na bieżąco, według potrzeb, „Drzwi otwarte”),
  2. rozmowy okolicznościowe (na bieżąco, według potrzeb),
  3. zajęcia otwarte dla rodziców, organizowane przynajmniej raz w każdym półroczu i w każdej grupie wiekowej,
  4. zebrania ogólne i grupowe rodziców dzieci- 2 razy w roku,
  5. spotkania ze specjalistami np.: psycholog, pedagog, lekarz itp.,
  6. imprezy i uroczystości przedszkolne połączone z prezentacją umiejętności artystycznych dzieci,
  7. warsztaty dla rodziców,
  8. pisemne informacje o rozwoju dziecka w formie listów i opinii,
  9. gazetki informacyjne dla rodziców,
  10. strona internetowa, Facebook,
  11. wycieczki,
  12. spotkania integracyjne, festyny,
  13. uroczystości,
  14. w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola spotkania w formie on-line, filmy relacjonujące wydarzenia i uroczystości odbywające się na ternie placówki.
  15. inne formy wybrane przez nauczyciela lub dyrektora.

Ponadto wszyscy nauczyciele i specjaliści są zobowiązani do zachowania tajemnicy służbowej dotyczącej spraw poruszanych na posiedzeniach rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobro wychowanków, rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników. Informacje o dziecku mogą być udzielane tylko rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka i tylko przez nauczycieli.

Zobowiązani są także do przestrzegania przepisów wynikających z ustawy z dnia 10 maja 2018r. o ochronie danych osobowych.

§ 22

Zadania nauczycieli specjalistów

  1. Zadania pedagoga specjalnego:
  1. rekomenduje dyrektorowi przedszkola do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa dzieci ze szczególnymi potrzebami w życiu przedszkola,
  2. prowadzi badania i działania diagnostyczne związane z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, w tym barier i ograniczeń utrudniających jego aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola,
  3. rozwiązuje problemy dydaktyczne i wychowawcze,
  4. określa niezbędne warunków do aktywnego uczestnictwa dziecka w środowisku społecznym przedszkola i otoczenia – sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne; odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wychowanka;
  5. współpracuje z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami i rodzicami.
  6. współpracuje z zespołem nauczycieli i specjalistów, pracujących z dziećmi objętymi kształceniem specjalnym w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dziecka, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  7. wspiera nauczycieli i innych specjalistów w: rozpoznawaniu przyczyn

niepowodzeń edukacyjnych dzieci lub trudności

w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu przedszkola;

  1. udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom dziecka i nauczycielom;
  2. współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami

działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;

  1. przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola, szkoły lub placówki w zakresie zapewnienia uczniom odpowiedniego do potrzeb wsparcia.

1.12. Prowadzi zajęcia rewalidacyjne.

  1. Zadania logopedy:
  1. diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
  2. prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
  3. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
  4. wspieranie nauczycieli i innych specjalistów rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności

w funkcjonowaniu dziecka, w tym barier i ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu przedszkola,

  1. Zadania psychologa:
  1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dzieci, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
  2. diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę

i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola,

3.3. udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

3.4. inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

3.5. pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu

indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci;

3.6. wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu

przedszkola,

3.7. dostosowanie sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci oraz jego możliwości psychofizycznych, dobór metod, form terapii i środków dydaktycznych do potrzeb dzieci;

3.8. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom, rodzicom dzieci i nauczycielom;

3.9. współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami ( m.in. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny);

3.10. przedstawianie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola, w zakresie wymienionych wyżej zadań.

§ 23

Prawa i obowiązki pozostałych pracowników przedszkola

Woźna przedszkolna/pomoc nauczyciela – zakres obowiązków:

  1. Stosowanie się do zaleceń dyrektora.
  2. Zgłaszanie i eliminowanie zagrożeń w budynku i na terenie przedszkola mogących spowodować wypadek.
  3. Przestrzeganie regulaminu pracy.
  4. Współpraca z nauczycielką grupy w organizowaniu opieki i wychowania dzieci.
  5. Ustalanie z nauczycielką czasu wykonywania czynności porządkowych, aby nie było zakłóceń w prowadzeniu zajęć.
  6. Sprawowanie doraźnej opieki nad dziećmi w czasie chwilowej, uzasadnionej nieobecności nauczyciela w sali.
  7. Towarzyszenie nauczycielowi podczas zabaw i zajęć z dziećmi, jeżeli w danym czasie nie wykonuje innych powierzonych zadań.
  8. Towarzyszenie w spacerach, wyjściach poza teren przedszkola oraz w imprezach i uroczystościach grupowych i przedszkolnych.
  9. Przygotowywanie pomocy wg zaleceń nauczyciela oraz sprzątanie po zajęciach.
  10. Udział w dekorowaniu sal przedszkolnych.
  11. Bezwzględne przebywanie z dziećmi w czasie ich pobytu w szatni oraz pomoc w czynnościach samoobsługowych.
  12. Codzienne nienaganne utrzymywanie porządku w sali, łazience oraz innych pomieszczeniach.
  13. Wietrzenie sali i innych pomieszczeń, opróżnianie koszy na śmieci.
  14. Pielęgnowanie roślin doniczkowych (podlewanie, mycie i przesadzanie).
  15. Wykonywanie w okresie wakacji, oprócz czynności codziennych, całkowitego porządkowania przydzielonych pomieszczeń oraz sprzętu w przedszkolu.
  16. Okresowe mycie sprzętów, okien, drzwi, mycie podłóg, lamp, zabawek w sali .
  17. Odpowiednie zabezpieczanie przed dziećmi produktów chemicznych i środków sanitarnych.
  18. Estetyczne podawanie wszystkich posiłków, rozkładanie właściwych porcji 3 razy dziennie według ilości dzieci.
  19. Dbałość i estetykę w czasie jedzenia oraz sprzątanie, zmywanie po posiłkach i wyparzanie naczyń.
  20. Organizowanie odpoczynku poobiedniego dzieci przez rozłożenie i złożenie leżaków i pościeli, pomoc w rozbieraniu i ubieraniu dzieci.
  21. Przechowywanie pościeli w wyznaczonych miejscach i pilnowanie oznakowania pościeli, leżaków i ręczników według zaleceń sanepidu.
  22. Mycie leżaków w czasie okresowych porządków.
  23. Otaczanie specjalną troską dzieci przebywających w pomieszczeniach sanitarnych, w razie zmoczenia się lub zabrudzenia – pomaganie w czynnościach higienicznych.
  24. Wykonywanie innych czynności zleconych przez dyrektora, wynikających z organizacji pracy i potrzeb przedszkola.
  25. Wykonywanie czynności dodatkowych wg przydzielonych zadań (np. dodatkowe pomieszczenia, zastępstwa za innych pracowników obsługowych przebywających na zwolnieniu lekarskim bądź urlopie).
  26. Ścisła współpraca z nauczycielem, pomoc w przygotowaniu zajęć objętych ramowym rozkładem dnia, pomoc w sprzątaniu po zajęciach.
  27. Dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd oraz dobre samopoczucie dzieci.
  28. Zachowanie tajemnicy dotyczącej poufnych informacji na temat pracowników, dzieci i ich rodziców.
  29. W okresie zimowym odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodnika na zewnątrz .
  30. Przestrzeganie przepisów bhp, ppoż. oraz dyscypliny pracy.

§ 24

Zakres zadań nauczycieli i innych pracowników przedszkola związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom

w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole.

Wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice (prawni opiekunowie ) są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas organizowania przez placówkę zajęć.

1.Zadania nauczycieli.

1.1. nauczyciel przejmuje odpowiedzialność

za bezpieczeństwo dziecka w momencie przekazania dziecka pod opiekę przez rodzica (prawnego opiekuna), innego nauczyciela lub pracownika przedszkola.

1.2. niedopuszczalne jest pozostawienie dziecka bez opieki osoby dorosłej – w sytuacji, gdy zaistniała konieczność opuszczenia pomieszczenia

w którym przebywają dzieci obowiązkiem nauczyciela jest wskazanie osoby dorosłej (innego pracownika przedszkola), który do powrotu nauczyciela ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo powierzonych opiece dzieci (nauczyciel ma prawo odmówić opuszczenia pomieszczenia w sytuacji gdy nie istnieje możliwość przekazania pod opiekę dzieci innemu nauczycielowi (pracownikowi przedszkola)

1.3. w sytuacji, gdy dziecko wykazuje objawy choroby lub w wyniku wypadku odniosło uszczerbek na zdrowiu należy telefonicznie powiadomić o tym fakcie rodziców, a fakt przekazania informacji rodzicom należy odnotować w zeszycie kontaktów z rodzicami.

1.4. niedopuszczalne jest spacerowanie dzieci bez dozoru po placówce przedszkola – odpowiedzialność za samodzielne spacerowanie dzieci po przedszkolu ponosi nauczyciel, któremu powierzono pod opiekę dzieci, w sytuacji, gdy dziecko z ważnych powodów musi opuścić pomieszczenie grupy nauczyciel zobowiązany jest wskazać pracownika odpowiedzialnego za dziecko w tym czasie.

1.5. organizacja zajęć poza terenem przedszkola wymaga pisemnej zgodny rodziców (prawnych opiekunów) dziecka – nauczyciel zobowiązany jest na piśmie poinformować rodziców o terminie i organizacji zajęć oraz uzyskać od nich pisemną zgodę na uczestnictwo dziecka w tych zajęciach (dopuszczalne jest uzyskanie zgody telefoniczne – w/w kontakt należy odnotować w zeszycie kontaktów z rodzicami (sekretariat przedszkola).

1.6. podczas pobytu dzieci na terenie zabaw lub poza terem przedszkola opiekę nad dziećmi sprawują nauczyciel i woźna oddziałowa/pomoc nauczyciela wyznaczona przez dyrektora na początku roku szkolnego (w sytuacji nieobecności woźnej nauczyciel ma prawo wskazać osobę, która będzie mu towarzyszyła w opiece nad dziećmi).

1.7. przed wyjściem na teren przedszkola lub poza placówkę nauczyciel zobowiązany jest do zapoznania dzieci z zasadami bezpieczeństwa oraz odnotować ten fakt w dzienniku zajęć grupy).

1.8. nauczyciel może odmówić wydania dziecka osobie w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, środków odurzających lub osobie, którą pozbawiono praw rodzicielskich, bądź je ograniczono – w takiej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub prawnym opiekunem, a gdy jest to niemożliwe zobowiązany jest do powiadomienia policji.

1.9. nauczyciel organizujący zajęcia edukacyjne poza terenem przedszkola zobowiązany jest do wpisania wyjścia w zeszyt wyjść (dodatkowo do karty wycieczki) zgodnie z tabelą mieszczący się w sekretariacie Przedszkola.

1.10. wyjście dziecka poza teren przedszkola w ciągu dnia należy bezwzględnie odnotować w zeszycie; miejsce zeszytu – Sekretariat Przedszkola.

  1. Zadania innych pracowników przedszkola.
    1. pracownik, któremu powierzono pod opiekę dzieci ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo – pozostawienie dzieci bez nadzoru równoznaczne jest z nieprzestrzeganie zasad BHP obowiązujących w Przedszkolu.
    2. w godzinach porannych (6:45 do 8.30) oraz

w godzinach odbioru (13.00-17.00) osoba pełniąca dyżur jest zobowiązana do dyżuru na parterze i kontrolowania osób wchodzących i wychodzących zwłaszcza wychowanków przedszkola – należy uniemożliwić wyjście dzieciom z przedszkola bez osób dorosłych oraz udzielać informacji rodzicom w zakresie bieżącej organizacji pracy przedszkola z zachowaniem zasad kulturalnego zachowania się wobec rodziców naszych wychowanków – opuszczenie w określonych godzinach stanowiska jest dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy inny pracownik przedszkola na czas określony przejmie obowiązki na dyżurze;

  1. W godzinach 8.30 do 13.00 wyjście z przedszkola jest zamykane – osoba pełniąca dyżur poranny po zakończeniu dyżuru o godz. 8.30 zobowiązana jest do wykonania w/w czynności zabezpieczającej wejście do przedszkola osób nieupoważnionych Przedszkole;
  2. osoba pełniąca dyżur w godzinach popołudniowych ponosi odpowiedzialność za przekazanie dziecka rodzicom (prawnym opiekunom) – zobowiązana jest do wylegitymowania osoby nieznajomej oraz kontroli upoważnienia dla tej osoby ( w sytuacji, gdy osoba dyżurująca nie jest pewna tożsamości osoby decyzje podejmuje nauczyciel z grupy lub dyrektor Przedszkola);
  3. w sytuacji, gdy osoba dyżurująca zauważy objawy

wskazujące na spożycie alkoholu przez osobę odbierającą dziecko z przedszkola, bądź dostrzeże zachowania wskazujące, iż osoba taka nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa dziecku po wyjściu z przedszkola należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie nauczyciela w grupie lub dyrektora przedszkola- w takiej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem (prawnym opiekunem) lub osobą upoważnioną do odbioru dziecka, a gdy jest to niemożliwe zobowiązany jest do powiadomienia policji.

  1. w ciągu dnia, gdy dzieci przebywają w sali przedszkolnej zabrania się otwierania dużych okien – uchylone mogą być tylko „lufciki” w poszczególnych oknach – wietrzenie z wykorzystaniem dużych okien w salach odbywa się tylko pod nieobecność dzieci w grupie.
  1. Pracownik, który zauważy dziecko spacerujące po placówce bez opieki zobowiązany jest do odprowadzenia dziecka pod opiekę nauczyciela.

Rozdział 6 Rodzice i wychowankowie przedszkola

§ 25

Rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo do:

  1. Udziału w różnych formach spotkań grupowych tj. w zajęciach otwartych, zebraniach organizacyjnych, prelekcjach specjalistycznych i warsztatach praktycznych, imprezach wewnętrznych i środowiskowych (wg kalendarza imprez i uroczystości).
  2. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola do korzystania z form spotkań odbywających się on-line oraz telefoniczną.
  3. Konsultacji indywidualnych z wychowawcą.
  4. Wyrażania i przekazywania dyrektorowi uwag i opinii na temat pracy nauczycieli i przedszkola.
  5. Znajomości założeń i zadań wynikających z realizacji programu wychowania przedszkolnego w danej grupie i programu rozwoju przedszkola.
  6. Uzyskiwania od nauczyciela rzetelnej informacji na temat rozwoju swojego dziecka, postępów edukacyjnych, wychowawczych, prezentowanych postaw społecznych.
  7. Uzyskiwania od nauczycieli porad i wskazówek odnośnie przyczyn trudności wychowawczych i sposobów udzielania dziecku wsparcia .
  8. Otrzymywania pomocy pedagogicznej, psychologicznej oraz innej zgodnej z ich potrzebami.
  9. Zgłaszania dyrektorowi przedszkola i realizacji za jego zgodą własnych pomysłów związanych z zagospodarowaniem, aranżacją wnętrz i otoczenia przedszkola
  10. Ubezpieczenia swoich dzieci, za pośrednictwem przedszkola, od następstw nieszczęśliwych wypadków, ponosząc jednocześnie koszty tego ubezpieczenia.

Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek:

  1. Przestrzegać postanowień niniejszego statutu.
  2. Ściśle współpracować z nauczycielem prowadzącym grupę w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych i ustalania drogi indywidualnego rozwoju.
  3. Zapewnić regularne uczęszczanie na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dziecku podlegającemu rocznemu obowiązkowi przygotowaniu przedszkolnemu.
  4. Przyprowadzać i odbierać dziecko z placówki przez siebie lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę (zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo) w godzinach funkcjonowania przedszkola – wymagane jest pisemne upoważnienie zawierające imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa oraz podpis rodzica. 5. Przyprowadzać do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowe.
  1. Niezwłocznie odebrać dziecko z przedszkola, w przypadku zauważonych przez pracowników przedszkola objawach, mogących świadczyć o chorobie dziecka np. utrzymujący się kaszel, katar, wysypka, biegunka, stan podgorączkowy, ogólne złe samopoczucie psychofizyczne i inne.
  2. Informować o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu oraz niezwłocznie zawiadamiać o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych, a także zgłaszać nauczycielowi niedyspozycje dziecka zarówno fizyczne jak i psychiczne.
  3. Uczestniczyć w zebraniach i innych formach współdziałania przedszkola i rodziny dziecka mających na celu właściwy przepływ informacji oraz wypracowanie wspólnych działań edukacyjnych i wychowawczych.
  1. Na bieżąco informować nauczyciela o zmianach adresu zamieszkania, telefonu kontaktowego.
  2. Śledzić na bieżąco informacje umieszczone na tablicy ogłoszeń oraz aplikacji INSO.
  3. Terminowo uiszczać odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu zgodnie z umową cywilno-prawną zawartą z dyrektorem przedszkola .
  4. Respektować uchwały rady pedagogicznej.
  5. Zaopatrzyć dziecko w odpowiednie ubranie i obuwie umożliwiające jemu komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabawy, nauki i pracy, codzienny pobyt na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych oraz przebranie dziecka w razie nieprzewidzianych sytuacji.
  6. Odbierać dziecko w godzinach funkcjonowania przedszkola lub ponosić koszty pobytu dziecka w placówce po godzinach funkcjonowania, w wysokości ustalonej przez dyrektora.
  7. Przestrzegać umowy społeczne obowiązujące w społeczności przedszkolnej zwłaszcza dotyczące:
    1. systematycznego i aktywnego uczestniczenia dziecka w zajęciach edukacyjnych i w życiu przedszkola na miarę jego możliwości,
    2. przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do nauczycieli i innych pracowników przedszkola, rodziców i dzieci oraz innych osób przebywających w przedszkolu;
    3. dbania o dobro, ład i porządek w przedszkolu;
    4. odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych członków społeczności przedszkola;
  8. Z szacunkiem odnosić się do wszystkich pracowników przedszkola oraz innych osób w placówce.

§26

Wychowankowie

  1. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.
  2. Dziecko w wieku 6 lat odbywa w przedszkolu roczne, obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach i miarę w wolnych miejsc do przedszkola może uczęszczać dziecko, które ukończyło 2 rok życia.
  4. Dziecko, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, może uczęszczać do placówki nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończy 8 lat.
  5. Dzieci mają wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności mają prawo do:

5.1.właściwie zorganizowanego procesu wychowawczo- dydaktycznego i opiekuńczego, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,

5.2.W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do edukacji przedszkolnej na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa z uwzględnieniem zaleceń Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

  1. zgłaszania nauczycielowi swoich potrzeb i problemów oraz oczekiwania od niego pomocy,
  2. równego traktowania bez jakiejkolwiek dyskryminacji, niezależnie od płci, religii, cenzusu urodzenia,
  3. szacunku dla wszystkich jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,
  4. ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,
  5. poszanowania jego godności osobistej,
  6. poszanowania własności,
  7. opieki i ochrony,
  8. partnerskiej rozmowy na każdy temat,
  9. akceptacji jego osoby.
  1. Wychowankowie przedszkola mają obowiązek:
  1. przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do nauczycieli i innych pracowników przedszkola, rodziców i innych dzieci oraz osób przebywających w przedszkolu;
  2. dbania o dobro, ład i porządek w przedszkolu;
  3. odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych członków społeczności przedszkola;
  4. poszanowania zabawek, pomocy dydaktycznych, a także zwracanie zabawek pożyczonych z przedszkola lub od kolegów,
  5. słuchania i wykonywania poleceń a także odnoszenie się z szacunkiem do wszystkich pracowników przedszkola.
  1. W przedszkolu obowiązują Standardy ochrony małoletnich – do ich przestrzegania zobowiązani są wszystkich pracownicy przedszkola oraz osoby czasowo przebywające w przedszkolu.
  2. Przestrzeganie Standardów ochrony małoletnich omówione jest szczegółowo

w Polityce Ochrony dziecka przed krzywdzeniem opracowanym dla Niepublicznego Przedszkola „Lokomotywa” w Bydgoszczy.

  1. Tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw dziecka:
  1. Rodzice dziecka lub inne osoby, które powzięły informację o naruszeniu praw dziecka mają prawo wnieść skargę do dyrektora przedszkola.
  2. Skargę składa się na piśmie w sekretariacie przedszkola w ciągu 7 dni od zaistniałej sytuacji. Po tym terminie skargi nie będą rozpatrywane.
  3. Skarga zwiera imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz opis zaistniałej sytuacji.
  4. Skargi anonimowe nie będą rozpatrywane.
  5. Dyrektor przedszkola rozpatruje skargę w ciągu 14 dni od jej złożenia, może także przeprowadzić postępowanie wyjaśniające oraz zasięgać opinii między innymi pedagoga, psychologa, nauczycieli, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
  6. Dyrektor przedszkola przekazuje wnioskodawcy informację na piśmie o sposobie rozstrzygnięcia skargi.

§26

Pracownicy przedszkola nie stosują wobec dziecka żadnych zabiegów lekarskich poza nagłymi przypadkami ratującymi życie dziecka oraz wynikającymi z konieczności udzielenia dziecku pierwszej pomocy.

Rozdział 7

Zasady rekrutacji i skreślania dziecka z listy wychowanków

§ 27

  1. Przedszkole przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
  2. Zapisy prowadzone są przez cały rok, aż do wyczerpania wolnych miejsc.
  3. Do przedszkola mogą być przyjmowane dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  4. Zasady rekrutacji dzieci na dany rok szkolny ustala w każdym roku w styczniu organ prowadzący.
  5. Pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola mają dzieci 6- letnie, zobowiązane do realizacji rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.
  6. Przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny, następuje na podstawie umowy cywilno-prawnej o świadczeniu usług oświatowych, zawartej pomiędzy stronami tj. rodzicami (prawnymi opiekunami) lub jednym z rodziców dziecka (prawnych opiekunów) a dyrektorem przedszkola, po uprzednim zgłoszeniu dziecka. 7. Rozwiązanie umowy, następuje w przypadkach przewidzianych umową.
  1. Rozwiązanie umowy przez jedną ze stron, jest jednoznaczne ze skreśleniem dziecka z listy wychowanków przedszkola.
  2. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą Dyrektora do skreślenia dziecka z listy przedszkolaków, gdy:
    1. rodzice nie przestrzegają postanowień niniejszego statutu i obowiązujących w placówce procedur.
    2. rodzice zalegają z odpłatnością za przedszkole powyżej 2 okresów płatności.
    3. brak jest pisemnego usprawiedliwienia długotrwałej, ciągłej nieobecności dziecka w przedszkolu obejmującej co najmniej 30 dni.
    4. powtarza się nie przestrzeganie przez rodziców rozkładu dnia w przedszkolu (godziny przyprowadzania i odbierania dziecka),
    5. dziecko często stwarza sytuacje zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci oraz brak jest współpracy rodziców z przedszkolem, mimo zastosowania przyjętego w przedszkolu trybu postępowania;
    6. rodzice zataili informacje o stanie zdrowia psychicznego lub fizycznego dziecka mające wpływ na prawidłowy proces dydaktycznowychowawczy i bezpieczeństwo innych dzieci w przedszkolu.
  3. W przypadku podjęcia przez dyrektora decyzji o skreśleniu dziecka z listy wychowanków, nie obowiązuje termin wynikający z umowy cywilno-prawnej, o której mowa w § 26 pkt. 7 niniejszego statutu.
  4. Pisemną decyzję dyrektora o skreśleniu dziecka z listy wychowanków przedszkola przekazuje się rodzicom lub przesyła na adres przez nich podany.

Rozdział 8

Źródła finansowania placówki i zasady odpłatności

§ 28

Działalność przedszkola finansowana jest z następujących źródeł:

1. Subwencji oświatowych i dotacji publicznych. 2. Opłat wnoszonych przez rodziców dzieci zapisanych do przedszkola .

  1. Darowizn.
  2. Innych źródeł takich jak np. kiermasze, festyny.
  3. Przedszkole może pozyskiwać dodatkowe środki na realizację swoich celów od osób prawnych, fizycznych, instytucji i organizacji, a także w wyniku realizacji projektów finansowanych z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

§29

Odpłatność rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu składa się z:

  1. Opłaty stałej tzw. „czesne”- nie podlegającej zwrotowi w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.
  2. Opłaty za wyżywienie, podlegającej zwrotowi w wysokości dziennej stawki żywieniowej za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu.
  3. Opłaty za zajęcia dodatkowe – nie podlegającej zwrotowi w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu .

§ 30

  1. Wysokość opłat ustala każdego roku organ prowadzący przedszkole.
  2. Wszelkie opłaty należy uiszczać do dnia 10 każdego miesiąca „z góry” na konto placówki.
  3. Jako datę zapłaty przyjmuje się datę wpływu środków na konto placówki.
  4. W przypadku nieterminowego uiszczania należności naliczane będą odsetki za zwłokę w wysokości określonej w umowie cywilno – prawnej.

Rozdział 9

Postanowienia końcowe

§ 31

  1. Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej – dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji.
  2. Nowelizację) statutu wprowadza się na wniosek organów przedszkola lub z inicjatywy organu prowadzącego lub nadzorującego albo w przypadku zmiany przepisów.
  3. Dla zapewnienia wszystkim zainteresowanym dostępu do statutu zostaje on udostępniany na prośbę zainteresowanych przez dyrektora przedszkola oraz umieszczony na stronie internetowej przedszkola.
  1. Regulaminy o charakterze wewnętrznym obowiązujące w placówce nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.
  2. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
  3. Zasady gospodarki finansowej i materiałowej regulują odrębne przepisy.
  4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego. 9. Statut wchodzi w życie z dniem 15 lutego 2024r.

10. Obowiązujący do tego dnia statut Przedszkola Niepublicznego

„Lokomotywa” w Bydgoszczy traci moc prawną.

Dokument dostępny jest dla naszych Rodziców w aplikacji INSO